Człowiek wielu talentów…

…Antoni Czajkowski świętował  15 września 2018 roku pół wieku  działalności twórczej.  Benefis 50-lecia odbył się w Grajewskim Centrum Kultury, miejscu bliskim sercu Jubilata.

W liście skierowanym do Jubilata, prezes ZZTK, Krzysztof Dzikowski napisał: „(…) bardzo wysoko cenię Ciebie jako kompozytora, organizatora i społecznika, który od lat działa w naszym związku. (…) Drogi Antku, zawsze imponowałeś  mi pomysłami, projektami, które są nieodłączne w krzewieniu kultury  muzycznej i muzyki tanecznej w Polsce. Nigdy nie zapomnimy Ci tego, że zmagając się z chorobą byłeś gotów na każdy przyjazd i każde działanie dla dobra twórców i kultury. (…) Jestem zaszczycony, że pracujemy w Zarządzie Związku z taką osobą jak Ty. Życzę Ci zdrowia, wiele lat życia i dalszych osiągnięć w Twojej niezwykle pożytecznej pracy zawodowej i społecznej”. Podpisujemy się pod  tym wszyscy!

Muzyk, kompozytor („nazwisko samo brzmi jak muzyka”).  Nie tylko. Nauczyciel, społecznik. Nadto autor tekstów i poeta. Antoni Czajkowski jest człekiem pełnym pomysłów, odważnym w prezentowaniu swoich opinii na posiedzeniach szacownego Zarządu ZZTK, w którym przyszło nam wspólnie działać.

Praktycznie nigdy nie odchodzi daleko od swego głównego talentu – muzyki. Jak sam mówi – niewielką książeczkę „AUSTRALIJCZYK, czyli ROCK, CLOCK i SZOK” pisał jako „prawie gotowy scenariusz na pierwszą, współczesną filmową komedię muzyczną i pomysł na sztukę teatralną” i zamieścił w niej nuty i teksty do warstwy muzycznej owego scenariusza.

Jako poeta w „Satyrach demokratycznych”  powraca do… polityki. Jakże aktualne są Jego strofy z wierszy  „Politycznie poprawnym” i „Wszyscy wszystkich oszukują”. O ich aktualności świadczą te dwa krótkie fragmenty. „Jakieś dzikie mamy czasy, świat się chyba wnet zawali. Dla kariery i dla kasy ludzie dzisiaj zwariowali”. „Przy wyborach kandydaci lepsze jutro obiecują. Później dziwnie pamięć tracą, kręcą albo intrygują. Mówiąc wprost to… oszukują”.

Na koniec  zacytuję Marka Gaszyńskiego. „Mając takie nazwisko trzeba komponować, tworzyć, aranżować, a przynajmniej grać i Pan Antoni Czajkowski to robi… ale dziś z komponowania nie da się żyć, więc pan Antoni pisze”.

Panie Antoni, niech Pan to robi jeszcze bardzo długo!

 

Barbara Janiszewska

 

IMG-8398 IMG-8466 IMG-8615 IMG-8625 IMG-8647 - Kopia IMG-8682 - Kopia