Pamiętajmy o Jonaszu…

XII Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty

„Moja Wolności” 2018 (2 – 3 czerwca 2018)

Jonasz Kofta (1942- 1988) – poeta, dramaturg, satyryk, tekściarz i malarz. Obok Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej był jednym z lepszych tekściarzy, którzy słowa piosenek podnosili do rangi poezji.
Był autorem tekstów, m.in. do piosenek: „Wakacje z blondynką”, „Radość o poranku”, „Śpiewać każdy może”, „Jej portret”, „Samba przed rozstaniem”, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Tango z różą w zębach”, a także wykonawcą wielu popularnych przebojów. Wierszowane felietony publikował w „Polityce”. „Potrafił znaleźć poezję tam, gdzie normalnemu człowiekowi wydawałoby się, że jej nie ma” (Jaga Kofta, żona).
Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia („Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”).Współpracował także z Teatrem Syrena, był współzałożycielem i wykonawcą w kabarecie Pod Egidą. Jego teksty, mimo że powstawały w czasach cenzury, nie były pozbawione inteligentnej krytyki systemu, absurdów życia w PRL-u i uszczypliwego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.
Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów pamięta o Jonaszu… Od kilkunastu lat organizuje Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty.
O XII edycji festiwalu mówi Jerzy Mamcarz – poeta, kompozytor, pieśniarz, autor piosenek, gitarzysta, satyryk – twórca Warszawskiej Sceny Bardów: „ Co roku, na Pradze, w ramach festiwalowych zdarzeń, zegar tamtych czasów nadal odmierza liryczne godziny Jonaszowymi piosenkami. Wracają do nas nojstalgicznie uśmiechnięte, niezawodnie mądre i głoszone kunsztowną poezją. Regulamin wymaga od uczestnika wykonania jednej piosenki Jonasza Kofty, więc już samo to gwarantuje literacko wysoki poziom konkursu. Twórczość Jonasza Kofty jest bowiem wartością trwałą w polskiej kulturze i to tej wysokiej! Natomiast drugi utwór może być własnego autorstwa, co podnosi uniwersalność festiwalu, gdyż startują w nim śpiewający poeci i kompozytorzy. Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” wypełnia przestrzeń między festiwalem piosenki autorskiej (OPPA), a festiwalem monograficznym (Pamiętajmy o Osieckiej). Utwór Jonasza „Moja wolność” jest hymnem festiwalu, a jak w tych dniach zastanowimy się również nad naszą wolnością, tym lepiej”.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów i Centrum Promocji Kultury Praga- Południe m.st. Warszawy zapraszają 2 i 3 czerwca br. do Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, ul. Podskarbińska 2.

2 czerwca, godz. 15:00 Koncert Konkursowy
Wykonawców będzie oceniało jury w składzie: Krzysztof Dzikowski, Krzysztof Heering, Stanisław Klawe, Jerzy Mamcarz (przewodniczący), Jan Kazimierz Siwek, Paweł Sztompke, Roman Ziemlański.

3 czerwca, godz. 17:00 Koncert Finałowy
Wystąpią w nim laureaci, artyści Warszawskiej Sceny Bardów: Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Filar, Stanisław Klawe, Jerzy Mamcarz oraz Krystyna Prońko, Alex Nowacki (Homo Homini), Leszek Wójtowicz z Piwnicy pod Baranami, Paulina Serwatka (Złoty Klucz 2017), Krzysztof Heering i Robert Obcowski – fortepian.
Gospodarzami koncertu będą Jerzy Mamcarz i Stanisław Klawe.

Warto posłuchać tekstów Jonasza Kofty. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Barbara Janiszewska

XII_OFJK_plakat