Nietypowy – poetycki! – przewodnik po Italii

Piękno przeszłości, ogrom wiedzy historycznej o Włoszech,  zaklęte w słowach i rysunkach. Artyści pokazali w niewielkiej książeczce „Ponte –  przewodnik poetycki – Italia”, że można w sposób oszczędny, acz precyzyjny to piękno pokazać. Poeta Jerzy Mamcarz oprowadza nas po Rzymie, Wenecji, Florencji; poznajemy Watykan, Pompeje; zwiedzamy wieżę w Pizie, Sienę, Padwę. Malarz Franciszek Maśluszczak  pokazuje to czarną kreską  – też pięknie.

Poeta stojąc przy Moście Westchnień w Wenecji: „westchnąłem – warto by coś napisać. I stało się. Słowo prowadzi do obrazu, obraz implikuje słowo. Sprzężenie zwrotne dla tych, co poszukują lub wiedzą”.

Z Akropolu antycznego Rzymu – Kapitolu „aż żal schodzić do rzeczywistości mniej apollińskiej”. Wędrujemy dalej na Forum Romanum  („może tędy wracał z podbojów Juliusz Cezar”) – „dobrze, że Forum Romanum już  tylko  zwiedza się”. Potem Coloseum – „symbol potęgi Rzymu i głupoty”, „największy magazyn materiałów budowlanych średniowiecza”. A na Placu św. Piotra „datę 13 V 1981 pamięta na wieki strażnik męczeństwa mały kamień”. Schody Hiszpańskie są „rytuałem obowiązkowym by móc powiedzieć, by być”. O wieży w Pizie „myślałem na pewno będzie śmiesznie iść arkadami do góry nie tylko do góry”.

I tak aż do Mostu Westchnień w Wenecji –  „nie było łatwo mieszkać w tym mieście… nie było łatwo później dopiero przyszli poeci i zamienili ból na westchnienia by turystycznie było piękniej”.

Jeżeli czytelnik czyta najpierw informacje na okładkach (obwolutach) to na tej „Ponte – przewodnik poetycki – Italia” najlepszą zachętę znajdzie w ostatnim zdaniu Marka Pacuły. „I tylko za sprawą tych przemieniających się artystów, poety – malarza i malarza – poety, możesz mieć to wszystko, domostwa swojego nie opuszczając”.

Barbara Janiszewska

Ponte OKŁADKA_front (1)