Komeda – „Chopin polskiego jazzu”

Krzysztof Komeda Trzciński – kompozytor muzyki filmowej, pianista, jeden z najwybitniejszych reprezentantów „polskiej szkoły jazzu”. W tym roku już po raz dziewiąty odbył się Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Dwa koncerty w Filharmonii Narodowej (22 kwietnia). To było wydarzenie i „uczta” dla miłośników jazzu.

Po raz pierwszy z muzyką „Chopina polskiego jazzu” zamierzył się wybitny pianista Janusz Olejniczak. Interpretacja tej muzyki, którą zaproponował słuchaczom wirtuoz fortepianu, specjalizujący się w muzyce Chopina była inna, odkrywająca na nowo kompozycje Komedy. Tak samo zaskakujące było inne wykonanie filmowych melodii – krakowski pianista Joachim Mencel grał kompozycje Komedy nie tylko na fortepianie, także na lirze korbowej. Obu artystom towarzyszył Atom String Quartet.

Podczas drugiego koncertu bracia Olesiowie i Christopher Dell zaprezentowali projekt „Komeda Ahead”. Duet braci: Marcin grający na kontrabasie i perkusista Bartłomiej wspólnie z niemieckim wibrafonistą brawurowo i jakby na nowo „zagrali projekt”, który powstał kilka lat temu na zamówienie Berliner Jazzfest.

Festiwal Komedy to nie tylko muzyka. Słuchacze mogli obejrzeć w szacownych wnętrzach Filharmonii Narodowej wystawę fotografii Marka Karewicza „Komeda w obiektywie” i wystawę „Polski plakat w jazzie”.

Barbara Janiszewska

jazz 2